Doberświat

Arni

Grupy o dobermanach na Facebooku

Historia Rasy

Doberman to rasa stosunkowo młoda, której początki sięgają schyłku XIX w. Nazwa rasy pochodzi od nazwiska jej twórcy i pierwszego hodowcy Karla Fryderyka Louisa Dobermanna (1834-1894), pochodzącego z Apoldy. Zródła podają różne informacje, dotyczące jego profesji, twierdząc, że był on poborcą podatkowym, stróżem nocnym, a także rakarzem.

Nie wiadomo dokładnie jakich psów użył F.L.Dobermann do stworzenia rasy. Prowadził on krzyżówki psów sprzedawanych na targu w Apoldzie, prawdopodobnie oprócz psów nierasowych posłużył sie krzyżówkami m.in. owczarka pochodzącego z okolic Turyngii, a także ówczesnego rottweilera oraz pinczera. Najprawdopodobniej do powstania rasy przyczynił się także wyżeł niemiecki. Niektóre zródła podają również informacje o pokrewieństwie dobermana z beauceronem oraz wyżłem weimarskim.

Wygląd dobermanów z tamtego okresu znacznie odbiegał od współczesnego wizerunku rasy. Posiadały one dość niezgrabne sylwetki, ich sierść była znacznie dłuższa niż dzisiaj, szorstka i gęsta, najcześciej szarego koloru, również podpalania były znacznie mniej wyraziste. To też w późniejszych latach (na początku XX w.), w celu uszlachetnienia rasy, dobermana skrzyżowano z terrierem manchesterskimi greyhoundem. Wpływ tych dwóch ras znacznie poprawił walory fizyczne i użytkowe dobermana. Dzięki zabiegom wielu hodowców rozkochanych w dobermanie, udało się wyhodować rase niezwykle odważnych psów pracujących o niezaprzeczalnych walorach zarówno psychicznych jak i fizycznych.

Dobermany dzięki swej niebywałej inteligencji oraz chęci do pracy szybko znalazly zastosowanie w slużbie wojskowej i policji, dzięki czemu zyskały miano „psów policyjnych”. Formalne uznanie rasy nastapiło w 1910 r., wówczas to założono pierwsza księge rodowodową dobermana. W hodowli daży się do uzyskania psa silnego, muskularnego, średniego wzrostu, o szlachetnej i eleganckiej sylwetce. Doberman doskonale nadaje się do trzymania zarówno w charakterze psa obronnego, pracującego, towarzyszącego, jak i w charakterze psa rodzinnego.

źródło: www.doberman.project.imodus.pl

Charakter

Zgodnie z idea twórcy tej rasy, doberman jest psem odważnym i bojowym w stosunku do intruzów i napastników. Jest również niezwykle zwinny i szybki. Cechują go również: przywiązanie, ufność, instynkt opiekuńczy wobec dzieci. Jest obdarzony wysokim ilorazem inteligencji dzięki czemu dobrze daje sie prowadzić.

Doberman wymaga pewnego, autorytatywnego postępowania ze strony wlaściciela, gdyż po swych przodkach odziedziczył wysoki stopień wrażliwości nerwowej, przez co ciągle jest czujny i uważny na reakcje zachodzące w jego otoczeniu. Potrzebuje przy tym silniejszej więzi ze swym wlaścicielem i innymi domownikami. Przyjacielsko wita gości ponieważ przyjaciele jego pana sa również jego przyjaciółmi, pod warunkiem, że przekona się, iż obca osoba jest akceptowana przez jego pana i nie ma wobec nikogo z domowników złych zamiarów.Wymaga od swojego właściciela konsekwentnego, logicznego i uzasadnionego postępowania z nim. Dzięki temu bardzo dobrze intuicyjnie potrafi rozróżnic zło i dobro w swym postępowaniu.

Posiada silnie zakorzenione poczucie winy i umie okazać glęboka skruchę czy pokorę.Agresja w stosunku do swego pana u zdrowego psychicznie osobnika może mieć miejsce wyłącznie wtedy, gdy człowiek popełnia kardynalne błędy wychowawcze w stosunku do tego niezwykle rozumnego, posiadającego dobrze rozwinięta i przez to ogromnie wrażliwą psychike psa.

Uchodzi za psa, który nie lubi zmian właściciela. Oddawany w inne ręce często staje sie nieufny, agresywny, gdyż nie rozumie dlaczego został odrzucony i tęskni za domem, w którym pozostały jego uczucia.Posiada nieprzekupna naturę i cechuje go bezgraniczne przywiązanie do właściciela. Umie okazać tez wierność i posłuszeństwo wszystkim domownikom. Chce czynnie uczestniczyć we wszystkim co robimy.Nie nauczony agresji w stosunku do innych zwierząt, doberman potrafi zaakceptować nawet dziką zwierzynę.

Usposobienie dobermanów jest przyjacielskie i spokojne, są bardzo przywiązane do członków rodziny i kochają dzieci. Pożądany jest umiarkowany próg rozdrażenia (irytacji), połaczony jednocześnie z dobrym kontaktem z właścicielami. Psy te sa łatwe do szkolenia,chętnie pracują i posiadają korzystne cechy użytkowe: twardość i odwagę. Szczególnie pożądane są zalety takie, jak pewność siebie i nieustraszoność oraz zdolność adaptacji i chęć dostosowania się do środowiska socjalnego.

źródło: www.doberman.project.imodus.pl