Dlaczego warto adoptować staruszka

BABKA HOPE I BABCIA SONIA

Czyli kilka powodów, dla których warto adoptować starszego psa

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego ja mam rozwiązywać czyjś problem? Jeżeli pies był tak cudowny dlaczego się go pozbyli?

Dorosłe psy tracą dom z wielu przyczyn. Najczęściej nie z przyczyn złego zachowania psa lecz w wyniku problemów opiekuna psa. Wielu ludzi sądzi, ze psy trafiające do schroniska są genetycznie i psychicznie gorsze. Często rasowe, dobrze wychowane i użyteczne psy trafiają do schroniska, gdyż nabywano je w nieprzemyślanym impulsie i nie chce się już za nie nadal ponosić odpowiedzialności. Inne przyczyny bezdomności dorosłych psów to: śmierć lub choroba opiekuna, zmiana pracy, nowe dziecko, przeprowadzka do miejsca gdzie nie ma możliwości utrzymywania psa, alergie. Zmiana stylu życia : spodziewany małżonek nie lubi psów.

Jaka przewagę mają dorosłe psy nad młodymi lub szczeniętami?

Dorosłe psy oddawane do adopcji maja za sobą już trening posłuszeństwa i obyczajów domowych. Niektóre psy nagle wyrwane z dotychczasowego środowiska, w nieznanym i trudnym otoczeniu schroniska mogą o tym chwilowo zapomnieć – niemniej w nowym, normalnym domu szybko wróci im pamięć. Były już nauczone co znaczy „nie wolno”, wiedzą jak szanować meble, dywany, buty itp. One już żyły już w domowej społeczności, wiedzą co znaczy być częścią stada, umieją współżyć z ludźmi i w większości przypadków z innymi psami. Dorosłe psy – szczególnie te, które tego już zaznały – doceniają ludzką miłość i uwagę i wiedzą jak na nie zasłużyć. Dorosłe psy pozwalają ci spokojnie, po dniu pracy, przeczytać gazetę siedząc cicho obok. Są też chętnymi towarzyszami do spacerów na smyczy, aportowania itd. Na koniec: dorosłe psy są „znanym towarem” , łatwo ocenić ich zachowanie i temperament, a także wielkość, gdyż już nie rosną.

Czy jest jakaś dobra przyczyna by adoptować starszego psa zamiast szczenięcia, które ma całe życie przed sobą?

Na ogół każdy kto przychodzi do schroniska szuka szczenięcia, albo młodego psa (trzy lata lub mniej). Przez adopcję starszego psa wyrażamy współczucie i szacunek dla życia w każdym wieku, jak również protest przeciwko bezmyślnemu niehumanitarnemu rozmnażaniu psów, czy to dla zysku czy dla zabawy. I tak jak szczenię ma całe życie przed sobą tak starszy pies też ma przed sobą całą resztę swojego życia. Ty możesz dać temu psu wspaniała resztę tego życia sprawiając równocześnie sobie i swojej rodzinie wiernego towarzysza.

Czy starsze psy nie wymagają więcej kosztów na weterynarza?

Kontrola weterynaryjna i leczenie potrzebne są w każdym wieku. Zanim zaadoptujesz starszego psa otrzymasz wszelkie uwagi na temat jego zdrowia od weterynarza. Jeżeli dowiesz się, że pies ma jakieś problemy ze zdrowiem zdecydujesz czy zechcesz go adoptować i czy stać cię na finansowe zaangażowanie w leczenie.

Czy starsze psy maja jakieś „specjalne wymagania”?

Po oszacowaniu zdrowia psa przez weterynarza będziesz wiedzieć jaką kondycję pies prezentuje i czy wymaga jakiejś specjalnej troski. Jeżeli jest zdrowy jego wymagania nie są inne niż młodego psa: dobre żywienie, ruch (choć nie tak intensywny jak u młodego), regularne wizyty u weterynarza.

Czy nie jest prawdą, że starszego psa nie można już niczego nauczyć?

Psa można uczyć w każdym wieku. Stare przysłowie: „nie można starego psa nauczyć nowych sztuczek” jest całkowitą nieprawdą. Znamy przypadek 10-letniego suczki, uznawanej przez poprzednich opiekunów za głupią, która po adopcji do nowej rodziny, w wieku 14 lat wygrywała nagrody w klasie posłuszeństwa.

Jak długo dorosły pies będzie się przyzwyczajać do nowego domu?

Każdy dorosły pies ma indywidualny zestaw doświadczeń tak więc trudno przepowiedzieć jak długo będzie trwać jego dostosowanie. Dodatkowo, jeżeli pies był w schronisku jego przykre doświadczenia mogą sprawić, że będzie zdezorientowany. Wiele psów zapomina wówczas o domowych zwyczajach. Staranie, cierpliwość i kochająca wyrozumiałość sprawią, że pies zapomni o przykrych doświadczeniach a przypomni sobie to czego go nauczono. To może być kilka dni, kilka tygodni lub kilka miesięcy.

Ja właśnie straciłem swojego psa. Co będzie jeśli ja stracę innego wkrótce po tym jak go adoptuję?
Smutek jest bardzo osobistą sprawą. Sa ludzie, którzy czują, ze dając dom bezdomnemu, starszemu psu spłacają dług wobec swojego utraconego przyjaciela i to koi ich ból. Wiedzą też o tym, że adopcja uratowała psa od dalszych cierpień lub szybkiej śmierci i ta pozytywna świadomość pozwala się łatwiej pogodzić z własną stratą. Rozważ też że w żadnym wieku nie ma gwarancji długich lat życia. Jakość czasu spędzonego razem może czasem znaczyć więcej niż ilość.
 

Dziesięć głównych powodów by zaadoptować dorosłego psa.

  1. Starsze psy nie załatwiają się na podłogę.
  2. Starsze psy już nie ząbkują i nie będą żuć twoich butów albo gryźć mebli w miarę jak dorastają.
  3. Starsze psy potrafią się lepiej skupić, gdyż zdążyły już złagodnieć. Dlatego też potrafią uczyć się szybciej.
  4. Starsze psy nauczyły się co oznacza słowo 'nie’. W przeciwnym wypadku nie zdążyły by się zestarzeć.
  5. Starsze psy szybciej dopasowują się do sytuacji, ponieważ zdążyły się już nauczyć jak zostać członkiem stada przez umiejętne porozumiewanie się z resztą grupy.
  6. Starsze psy potrafią odpowiedzieć uczuciem, natychmiast gdy tylko znajdą nowy, kochający dom. Potrafią być wdzięczne za drugą daną im szansę.
  7. Widzisz co bierzesz: w odróżnieniu od szczeniąt, starsze psy zdążyły już uformować swój wygląd i osobowość. Szczenięta często rozwijają się zupełnie inaczej niż sugerował ich wczesny wygląd.
  8. Starsze psy sa gotowe natychmiast zostać towarzyszami życia, gotowe do pieszych, samochodowych wycieczek i do każdego innego twojego ulubionego rekreacyjnego zajęcia.
  9. Starsze psy pozostawiają ci więcej wolnego czasu gdyż są mniej wymagające niż szczenięta z którymi trzeba się bawić i ciągle nimi zajmować.
  10. Przy starszych psach wyśpisz się lepiej, gdyż sa one dostosowane do trybu ludzkiego życia i nie trzeba ich w środku nocy karmić, głaskać, ani wyprowadzać.

Autor:Źródło: www.amicus.malopolska.pl

Leave a Reply